Kwiecień to miesiąc, w którym w całej Polsce w szczególny sposób wspominamy ofiary zbrodni katyńskiej - blisko 22 tys. jeńców wojennych, przetrzymywanych min. w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD  1940 r. w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także w innych miejscach byłego ZSRR.

Co roku w naszej szkole (w kwietniu lub maju) spotykaliśmy się przed dębem upamiętniającym mjr. Antoniego Mulińskiego (ucznia jasielskiego gimnazjum, zamordowanego w Charkowie w 1940 r.), by w uroczystym apelu oddać hołd ofiarom tej zbrodni. Niestety, z powodu pandemii, już po raz drugi nie było to możliwe. Nie zapomnieliśmy jednak o naszych Bohaterach.

Uczniom każdej klasy (na lekcjach historii i his-u) przypomniano o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat. Ponadto młodzież z klas: 1Ta i 2PTa wzięła  udział w spotkaniu (online) z historykiem z rzeszowskiego oddziału IPN- u na temat: „Katyń- zbrodnia, która miała być zapomniana”, natomiast dla kl. 2PTd zorganizowano spotkanie ( także online) z historykiem z Muzeum Regionalnego w Jaśle  na temat: „Jaślanie wśród ofiar zbrodni katyńskiej”. Zdalne lekcje muzealne były prowadzone także przez historyków z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, brały w nich udział klasy: 1Ta,1Tb i 1Td.

Wzorem ubiegłych lat, przed kamieniem upamiętniającym mjr. Antoniego Mulińskiego, zapalono także znicz  i złożono wiązankę biało – czerwonych kwiatów.

Monika Nowak, Jadwiga Świątek