Zbliża się listopad, ”szczególna dla Polaków pora”. Dni, podczas których wspominamy ludzi zapisanych na kartach historii. Włączając się w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta”, młodzież naszej szkoły pod opieką nauczycieli historii odwiedziła zapomniane cmentarze w naszym mieście.

22.10.2019, uczniowie klasy 1Gta pod opieką p. Moniki Nowak odwiedzili cmentarz wojenny nr 22 w Ulaszowicach.

Była to lekcja pamięci o żołnierzach poległych podczas I wojny światowej. Cmentarz wojenny nr 22 projektowany przez J. Jagera jest obecnie małym parkiem, a w jego centralnej części znajduje się pomnik w formie 4 złączonych arkad, pod którymi na cokole spoczywa na wieńcu laurowym hełm rzymskiego wojownika. Stare drzewa osłaniają pozostałości nagrobków: lipy symbolizują żołnierzy rosyjskich, a dęby niemieckich. Pochowano tutaj 675 żołnierzy z trzech armii, którzy polegli podczas operacji gorlickiej w 1915 r. W tym miejscu historia Polski splata się z historią świata.

25 października br. uczniowie kl.1Ptd pod opieką p. Jadwigi Świątek odwiedzili cmentarz żydowski w Jaśle, gdzie historyk z Muzeum Regionalnego, pan Mariusz Świątek, zapoznał ich z historią nekropolii, zwracając szczególną uwagę na tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej, kiedy to Niemcy wykorzystywali cmentarz jako miejsce egzekucji zarówno Żydów, jak i Polaków. Po prelekcji młodzież zapaliła symboliczny znicz przed pomnikiem ku czci pomordowanych Żydów.

Uczniowie naszej szkoły po zakończeniu zajęć porządkowali obszar cmentarza.

M. Nowak, J. Świątek